Andzia

Mieszkałam wtedy na wsi, wynajmowałam mikro domek z wielkim ogrodem.
(A decyzja o przeprowadzce na wieś została podjęta ze względu na koty, których już nie ma, ale to temat osobny).
Z doświadczenia wiem, że trzeba uważać i trzymać kontrolę nad marzeniami, bo te mało rozsądne też lubią się spełniać.
Nie jestem zadeklarowaną miłośniczką psów, denerwuje mnie ich szczekanie, niepokoi chaotyczność, ciąży nadmierna potrzeba kontaktu i uwagi. No, z psami, nie do końca jest mi po drodze. A poza tym mam kynofobię.
Uwielbiam jednak psy, kiedy myślę o ich cielęcym spojrzeniu i wyjątkowo łagodnych osobnikach. A taka była Andzia.
I często noszę w sobie marzenie o psie, ale warunkiem jest ogród, stabilizacja i parę innych udogodnień.
Wtedy ten ogród niby miałam, co nie znaczy, że miałam również warunki, by myśleć o psie. Zdecydowanie nie. Ale w mojej wyobraźni i niekontrolowanym pragnieniu, biegał radośnie jakiś pies po ogrodzie.
Ponieważ w naszym ogrodzeniu było kilka dziur, to zdarzało się czasem, że okoliczne psy przychodziły straszyć moje koty, więc stale je przeganiałam. Dlatego, kiedy po raz pierwszy zauważyłam Andzię, myślałam, że ona również jest miejscowym włóczęgą, ale kiedy kazałam jej wracać do siebie, ta niedaleko ponownie kładła się w trawie. A kiedy się do niej zbliżałam, cała kuliła się ze strachu, ale nie uciekała. Szybko zrozumiałam, że ona nie ma dokąd iść. I pozwoliłam jej zamieszkać w drewutni. Warunków nie miała tam idealnych, ale na starym tapczanie zrobiłam jej budkę z wiklinowego transportera, który dobrze ociepliłam, dałam miski i od tej pory Andzia wiedziała, że azyl, który sobie znalazła, jest legalny. ;)
Niebawem dowiedziałam się, że Andzia została wyrzucona z auta, a sąsiedztwo, widząc jej zdolności łowieckie (zanim dostała miskę, ponoć ganiała za myszami w polu), bezskutecznie próbowało ją schwytać w celu tępienia gryzoni w gospodarstwie (mieli już dwa zaniedbane psy na łańcuchach i gromadę kotów przymierających głodem, ale to też inna historia).
No więc, Andzi pozwoliłam zamieszkać i troszczyłam się o nią tak, jak umiałam i mogłam, ale dałam jej wolny wybór, tj mogła biegać po ogrodzie i opuszczać ogród, kiedy chciała. Co chętnie czyniła, ku uciesze sąsiadów, którzy próbowali jednak ją zmusić do zmiany miejsca zamieszkania poprzez zamykanie jej w budynkach gospodarczych, ale bezskutecznie. Andzię wszyscy darzyli sympatią, bo była cudowną psiną. Niesamowicie przymilna, zamiatająca ogonem, łagodna, mądra i niezwykle przyjazna, a nawet szczekająca uroczo, na ile szczekanie może być urocze ;). Moje koty z czasem ją zaakceptowały, tj zrozumiały, że nie ma się czego bać i potrafiły leżeć razem w trawie. Z kolei Andzia przeganiała obce koty, nie robiąc im krzywdy i bardzo skutecznie pilnowała ogrodu. Ale nigdy nie musiałam jej uczyć szacunku do mojej trójki, którą traktowała, jak świętość.
Z czasem moja sytuacja zaczęła ulegać zmianie, zanosiło się na przeprowadzkę.
Co z Andzią? Gdybym chciała zatrzymać wszystkie zwierzęta, jakie pojawiają się na mojej drodze, to sznur nie miałby końca i wówczas ciężko byłoby o wynajem jakiegoś kąta. Dlatego musiałam znaleźć Andzi dom przed moją wyprowadzką.
Ciężkie to było rozstanie, ale konieczne.
A w ciągu kolejnego miesiąca straciłam dwa koty i rzeczywiście opuściłam tamto miejsce na zawsze.
Andzia, natomiast, lepiej trafić nie mogła.
Chyba trudno o lepszą sytuację, niż spokój wynikający ze świadomości, że jest traktowana jak księżniczka, ma swój dom z pięknym ogrodem i zakochanych w niej opiekunów.  Ma lepiej niż miałaby u mnie. Do końca życia będę Im za to wdzięczna.
Co nie znaczy, że nie tęsknię.

Już nie przynudzam więcej.
Oto najpiękniejsze uszy świata. :)


5 komentarzy:

 1. dzięki jutro wrzucę resztę;p
  A andzia.. słodziutka;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Miała szczęście psinka, że trafiła właśnie na Ciebie. :) Masz złote serce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna Andzia i piękna historia:) Najważniejsze że teraz ma swój kochany dom i jest szczęśliwa, dobrze trafiła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze,ze wszystko sie dobrze skonczylo:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach te uszy ..... świetne do tarmoszenia :-))))
  Oby każdy kot i pies miał takie szczęście ....

  Też często rozmyślam co by było gdybym musiała rozstać się z moimi kociakami . Tez szukałabym im naprawdę wspaniałego domku .... nie wyobrażam sobie inaczej.

  OdpowiedzUsuń